Chociaż każdy intymny związek ma swoje wzloty i upadki, umawianie się z kimś dotkniętym przewlekłą chorobą psychiczną, taką jak OCD, może stanowić dodatkowe wyzwania i możliwości rozwoju. Ważne jest, aby pamiętać, że choroba jest tym, co dana osoba ma, a nie tym, kim jest. Wypróbuj te strategie, aby stworzyć i utrzymać zdrowy związek.
Spis treści:
- Czego możesz się spodziewać?
- Zdrowe relacje
- W jaki sposób możesz wesprzeć swojego partnera
- Dbanie o własne potrzeby
- Często zadawane pytania
Czego można się spodziewać, umawiając się z kimś z OCD
Wiedza o tym, czego się spodziewać, jeśli spotykasz się z kimś z OCD lub jeśli uważasz, że twój partner może cierpieć na to zaburzenie, jest niezbędna. Rozumiejąc objawy, przyczyny i leczenie tego schorzenia, będziesz w stanie lepiej pomóc swojemu partnerowi i utrzymać udany związek.
Czym jest zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD)?
Obsesje i kompulsje
Obsesje i kompulsje są głównymi objawami OCD. Osoby z tym zaburzeniem często angażują się w kompulsje, aby poradzić sobie z cierpieniem spowodowanym obsesjami.
- Obsesje. Obsesje to niechciane, uporczywe myśli, obrazy lub pragnienia, które wywołują uczucie niepokoju i lęku.
- Kompulsje. Kompulsje to powtarzające się zachowania, w które osoba czuje się zmuszona zaangażować, aby zminimalizować niepokój lub zapobiec wystąpieniu niepożądanych zdarzeń.
Istnieje wiele odmian OCD i nie zawsze wiąże się to ze strachem przed zanieczyszczeniem lub uporządkowaniem, jak się powszechnie uważa. W niektórych przypadkach twój partner może nadmiernie martwić się, że czegoś mu brakuje lub jest niekompletny. Inni mogą mieć niechciane, bluźniercze, grzeszne lub seksualne myśli. Niektórzy doświadczają skrajnego lęku, że ktoś zostanie zraniony, jeśli on/ona nie wykona określonego zachowania.
Typowe objawy OCD
- Obsesyjne, niechciane, natrętne myśli
- Strach przed zarazkami lub zanieczyszczeniem
- Potrzeba, aby rzeczy były symetryczne lub uporządkowane
- Wiara w to, że wszystko musi być „w sam raz”.
- Przerażające myśli skoncentrowane na krzywdzeniu siebie lub innych
- Kompulsywne, powtarzalne działania mające na celu zmniejszenie lęku spowodowanego obsesjami
Stres i niepokój
Oprócz radzenia sobie ze stresem spowodowanym objawami, osoby z OCD mogą również doświadczać dodatkowego stresu z powodu martwienia się o to, jak ich stan może wpłynąć na ich relacje. Jeśli mieli poprzednich partnerów, którzy nie byli wyrozumiali lub ich odrzucali, mogą obawiać się, że zareagujesz podobnie.
Bycie empatycznym i wyrozumiałym może pomóc Twojemu partnerowi poczuć się wspieranym i rozumianym.
Lęk może być często objawem OCD, stwarzając dodatkowe wyzwania w twoim związku. Możesz pomóc, uświadamiając sobie sytuacje, które wywołują objawy lęku i OCD u partnera, a następnie pomóc znaleźć sposoby radzenia sobie.
Funkcjonowanie seksualne
OCD może również wpływać na funkcjonowanie seksualne na kilka różnych sposobów.1
- Dla osób z obsesjami skoncentrowanymi na skażeniu lub higienie, utrzymywanie relacji seksualnych może być skomplikowane.
- Niektóre leki stosowane w leczeniu OCD mogą mieć seksualne skutki uboczne, w tym objawy wpływające na libido lub wydajność.
Jak utrzymać zdrowe relacje
Jeśli spotykasz się z kimś z OCD, jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, to dowiedzieć się więcej o tym zaburzeniu. Bycie bardziej świadomym tego, czego może doświadczać twój partner, może pomóc ci lepiej rozpoznać oznaki problemów i pozwolić ci zaoferować wsparcie, gdy widzisz, że zmaga się z problemami.
Pamiętaj, że choroba dotyka każdą osobę inaczej. Nie każdy będzie miał te same objawy lub będzie ich doświadczał w ten sam sposób.
Artykuł powiązany (w trakcie tworzenia): 3 główne teorie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych
Buduj zaufanie
Nierzadko zdarza się, że osoby z OCD ukrywają naturę lub nasilenie swoich objawów przed innymi – zwłaszcza tymi, z którymi mogliby być związani romantycznie – z obawy przed zawstydzeniem i odrzuceniem. Jeśli jesteś zaangażowany w pracę nad związkiem, wyjaśnij swojemu partnerowi, że OCD jest czymś, o czym chcesz porozmawiać i chcesz dowiedzieć się więcej.
Kiedy twój partner zdecyduje się ujawnić konkretne obsesje lub kompulsje, z którymi się zmaga, upewnij się, czy trudno było mu o nich opowiedzieć. Empatia i akceptacja mogą przejść długą drogę w kierunku budowania zaufania i intymności.
Szanuj prywatność swojego partnera
Partner może czuć się niekomfortowo, ujawniając naturę i nasilenie swoich objawów rodzinie, przyjaciołom lub współpracownikom. Nigdy nie zakładaj, że inni ludzie w życiu twojego partnera wiedzą, że ma OCD.
Pozornie nieszkodliwy komentarz do jednego z przyjaciół lub członków rodziny partnera może być bardzo krzywdzący lub zawstydzający. Może to podważyć zaufanie do związku lub mieć inne niezamierzone konsekwencje.
Mów szczerze
Chociaż objawy choroby przewlekłej można często dość skutecznie opanować, mogą one nigdy nie zostać wyleczone.2 Jeśli masz obawy lub czujesz się przytłoczony objawami swojego partnera, porozmawiaj z nim/nią o tym otwarcie i szczerze. Jest to szczególnie ważne, jeśli podejrzewasz lub wiesz, że obsesje i/lub kompulsje Twojego partnera odnoszą się do Ciebie i/lub spraw intymności seksualnej.
Odrobina komunikacji może znacznie pomóc w uniknięciu nieporozumień, które mogą ostatecznie doprowadzić do konfliktu, a nawet zerwać związek. Jeśli czujesz, że nie możesz rozmawiać o takich kwestiach ze swoim partnerem, porozmawiaj z przyjacielem, aby poznać jego perspektywę. Pamiętaj, że każdy związek – nie tylko z kimś z OCD – polega na zrównoważeniu twoich osobistych potrzeb z potrzebami związku.
W jaki sposób możesz wesprzeć swojego partnera
Chociaż OCD może czasami stanowić wyzwanie w związku, są rzeczy, które możesz zrobić, aby wesprzeć swojego partnera. Osoby z OCD czasami niechętnie rozmawiają o swoim stanie z obawy przed oceną lub odrzuceniem, dlatego ważne jest, aby być wyrozumiałym i wspierającym. Słuchaj tego, co mówi i staraj się być tak cierpliwy, jak to tylko możliwe.
Ucz się
Bycie w intymnym lub nawet tylko romantycznym związku z kimś z jakąkolwiek przewlekłą chorobą, w tym OCD, oznacza, że musisz być na bieżąco z objawami i leczeniem.3 Na pierwszy rzut oka wiele obsesji i kompulsji towarzyszących OCD może wydawać się dziwnych, nielogicznych, a nawet przerażających.
Zrozumienie, jakie są objawy OCD i skąd się biorą, może znacznie pomóc w radzeniu sobie z nimi i obniżeniu ogólnego poziomu stresu w związku. Ważne jest również, aby zdać sobie sprawę, że wiele osób z OCD doświadcza innych chorób współistniejących, takich jak zaburzenia lękowe lub depresja, które mogą komplikować objawy, których te doświadczają.4
Wspieraj leczenie
Partnerzy często mogą być bardzo pomocni w określeniu prawdziwej natury i nasilenia objawów. Mogą również pomóc w wzmocnieniu przestrzegania schematów leczenia medycznego i psychologicznego.
Jeśli ty i twój partner jesteście na to gotowi, istnieje wiele możliwości, aby pomóc w ćwiczeniach ekspozycyjnych5 lub na bieżąco ze schematami przyjmowania leków. Stanie się partnerami w leczeniu może pomóc w budowaniu silniejszej więzi.
Artykuł powiązany: Jak sobie radzić, gdy twój partner cierpi na przewlekłą chorobę – DOBRY UMYSŁ
Dbanie o własne potrzeby
Ważne jest również, aby dbać o siebie. Przewlekłe schorzenia, takie jak OCD, mogą mieć negatywny wpływ na innych i ich partnerów, dlatego ważne jest, aby zadbać o własne potrzeby. Zaplanuj czas dla siebie, rób rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność i zwracaj się o wsparcie do znajomych i rodziny.
Praktykuj samoopiekę
Wygospodaruj czas na zaspokojenie swoich potrzeb. Może to być trudne, gdy opiekujesz się kimś innym, ale ważne jest, aby upewnić się, że dbasz o siebie. Zastanów się nad umówieniem się na regularne wizyty, takie jak np. masaż lub pedicure.
Łatwo jest się odizolować, gdy jesteś w związku z kimś z OCD. Zaplanuj czas dla przyjaciół i rodziny, nawet jeśli jest to szybkie spotkanie przy kawie lub zwykły wieczór z przyjaciółmi.
Możesz również rozważyć dołączenie do grupy wsparcia. Pomocna może być rozmowa z innymi osobami, które znajdują się w podobnej sytuacji. Dostępnych jest wiele grup wsparcia online i osobistych.
Ustal granice
Oferując wsparcie, musisz ustalić granice w swoim związku. Granice to sposób na określenie tego, co jesteś gotów/a zaakceptować w swoim związku z drugą osobą.
Granica z partnerem z OCD może obejmować poinformowanie, że nie będziesz uczestniczyć w jego kompulsjach. Na przykład nie myłbyś/aś rąk za każdym razem, gdy robią to oni. Ustalenie granic na wczesnym etapie może pomóc w zapobieganiu konfliktom w późniejszym czasie.
Końcowe przemyślenia
Radzenie sobie z OCD nie zawsze jest łatwe, ale wspieranie partnera może pomóc mu uzyskać potrzebne leczenie i znaleźć skuteczne sposoby radzenia sobie z objawami. Po drodze będą wzloty i upadki, dlatego ważna jest cierpliwość. Dzięki empatii, akceptacji i zrozumieniu możesz sprawić, że Ty i Twój partner stworzycie zdrowy i udany związek.
Terapia : +48787487066
Często zadawane pytania
Jak to jest umawiać się z kimś z OCD?
Osoby z OCD często mają bardzo specyficzne rutyny i rytuały, których sztywno przestrzegają. Może to czasami sprawić, że sytuacje społeczne i codzienne czynności będą trudniejsze. Może również przyczyniać się do poczucia wstydu i winy. Ważne jest, aby pamiętać, że każda osoba z OCD jest wyjątkowa. Zrozumienie objawów partnera, reagowanie z życzliwością i znalezienie sposobów na wsparcie go i jego leczenia może pomóc ci przetrwać wzloty i upadki, które wiążą się z umawianiem się z kimś z OCD.
Co powinieneś zrobić, jeśli uważasz, że twój partner ma OCD?
Jeśli uważasz, że twój partner może mieć OCD, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to porozmawiać z nim o tym. Uznaj, że na początku może niechętnie się otwierać. Jednak ważne jest, aby dać znać, że jesteś z nim/nią. Zaproponuj, że pojedziesz z nim/nią do lekarza lub terapeuty. Jeśli zdiagnozowano u niego/u niej OCD, dostępnych jest kilka metod leczenia, które mogą pomóc.
Źródła:
Ghassemzadeh H, Raisi F, Firoozikhojastefar R i in. Badanie funkcji seksualnych u pacjentów z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi (OCD) z objawami depresyjnymi i bez nich. Perspect Psychiatr Care. 2017;53(3):208-213. doi:10.1111/ppc.12160
Castle D, Bosanac P, Rossell S. Leczenie OCD: co robić, gdy zawodzą terapie pierwszego rzutu.
National Institute of Mental Health. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.
Brady CF. Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i częste choroby współistniejące.
Hezel DM, Simpson HB. Narażenie i zapobieganie reakcjom na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne: przegląd i nowy kierunek.