Toksyczna pozytywność to przekonanie, że ludzie powinni zachować pozytywne nastawienie bez względu na to, jak tragiczna lub trudna jest sytuacja. Chociaż bycie optymistą i angażowanie się w pozytywne myślenie ma swoje zalety, toksyczna pozytywność odrzuca wszystkie trudne emocje na rzecz wesołej i często fałszywie pozytywnej fasady.
Pozytywne nastawienie do życia jest dobre dla dobrego samopoczucia psychicznego.1 Problem polega na tym, że życie nie zawsze jest pozytywne. Wszyscy mamy bolesne emocje i doświadczenia. Chociaż często są nieprzyjemne, emocje te muszą być odczuwane i trzeba sobie z nimi otwarcie i uczciwie radzić, aby osiągnąć akceptację i lepsze zdrowie psychiczne.2
Toksyczna pozytywność doprowadza pozytywne myślenie do nadmiernie uogólnionej skrajności. Taka postawa nie tylko podkreśla znaczenie optymizmu, ale także minimalizuje, a nawet zaprzecza wszelkim śladom innych ludzkich emocji, które nie są na przykład zbyt pozytywne.
W skrócie
Toksyczna pozytywność oznacza podejście do życia w stylu: „tylko dobre wibracje” i odrzucenie wszelkich negatywnych emocji. Odmawia ludziom autentycznego wsparcia, którego potrzebują, aby poradzić sobie z tym, z czym się borykają. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak może wyglądać toksyczna pozytywność, dlaczego może być tak szkodliwa i co możesz zrobić, aby kultywować najbardziej realistyczne podejście do radzenia sobie z trudnymi emocjami.
Spis treści:
- Przykłady
- Efekty
- Znaki
- Jak tego uniknąć
- Radzenia sobie
- Podsumowanie
Przykłady toksycznej pozytywności
Toksyczna pozytywność może przybierać różne formy. Oto kilka przykładów, z którymi mogłeś się zetknąć w swoim życiu:
- Kiedy dzieje się coś złego, na przykład utrata pracy, osoba może powiedzieć: „po prostu bądź pozytywny” lub „patrz na jasną stronę”. Chociaż takie komentarze często mają na celu współczucie, mogą uciszyć wszystko, a inna druga osoba może chcieć powiedzieć o tym, czego doświadcza.
- Po doświadczeniu pewnego rodzaju straty osoba może powiedzieć, że „wszystko dzieje się z jakiegoś powodu”. Chociaż ludzie będą składać takie oświadczenia, ponieważ wierzą, że są one pocieszające, jest to również sposób na uniknięcie przeżywania bólu u drugiej osoby.
- Po wyrażeniu rozczarowania lub smutku ktoś może odpowiedzieć, że „szczęście to wybór”. Sugeruje to, że jeśli ktoś odczuwa negatywne emocje, to jest to jego własna wina, że nie „wybrał” bycia szczęśliwym.
Czasami te stwierdzenia mają dobre intencje, ale są źle sformułowane. W innych przypadkach ludzie mogą nie wiedzieć, co jeszcze powiedzieć i nie wiedzieć, jak być empatycznym. Mimo to ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że toksyczne pozytywne nastawienie może być szkodliwe.
Toksyczna pozytywność kontra optymizm
Można być optymistą w obliczu trudnych doświadczeń i wyzwań. Ale ludziom przechodzącym traumę nie wolno mówić, aby pozostali pozytywni lub czuli, że są osądzani za to, że nie utrzymują słonecznego spojrzenia.
Dlaczego toksyczna pozytywność jest szkodliwa
Zbyt dużo pozytywnego nastawienia jest toksyczne, ponieważ może zaszkodzić osobom, które przechodzą przez trudne chwile. Zamiast dzielić się prawdziwymi ludzkimi emocjami i zyskać bezwarunkowe wsparcie, ludzie, którzy mają do czynienia z toksyczną pozytywnością, odkrywają, że ich uczucia są odrzucane, ignorowane lub wręcz unieważniane.
- To zawstydzające: Otrzymywanie toksycznej pozytywności może prowadzić do uczucia wstydu.3 Mówi to, że emocje, które odczuwają, są nie do przyjęcia. Kiedy ktoś cierpi, musi wiedzieć, że jego emocje są ważne i że może znaleźć ulgę i miłość w swoich przyjaciołach i rodzinie.
- Poczucie winy: Bycie toksycznie pozytywnym może również powodować poczucie winy.3 Wysyła wiadomość, że jeśli nie znajdujesz sposobu, aby czuć się pozytywnie – nawet w obliczu tragedii – robisz coś źle.
- Unikanie autentycznych ludzkich emocji: Toksyczna pozytywność funkcjonuje jako mechanizm unikania. Kiedy ludzie angażują się w tego typu zachowanie, pozwala im to uniknąć sytuacji emocjonalnych, które sprawiają, że czują się nieswojo. Czasami zwracamy te same idee przeciwko sobie, internalizując je. Następnie, kiedy odczuwamy trudne emocje, lekceważymy je, odrzucamy i zaprzeczamy.
- Zapobiega wzrostowi: Toksyczna pozytywność pozwala nam unikać odczuwania rzeczy, które mogą być bolesne. Ale to odbiera nam zdolność do stawienia czoła trudnym uczuciom, które ostatecznie mogą prowadzić do rozwoju i głębszego wglądu.
Mantra „tylko pozytywne wibracje” może być szczególnie drażniąca podczas intensywnego osobistego cierpienia. Kiedy ludzie muszą radzić sobie z sytuacjami takimi jak kłopoty finansowe, utrata pracy, choroba lub utrata bliskiej osoby, mówienie im, że muszą spojrzeć na jasną stronę, może wydawać się wręcz okrutne.
Niektórzy uważają nawet toksyczną nawet za formę gaslightingu. Dzieje się tak, ponieważ tworzy ona fałszywą narrację rzeczywistości, często powodując, że kwestionujesz to, co myślisz i czujesz.
W niektórych przypadkach toksyczna pozytywność może być nawet obraźliwa. Osoba stosująca przemoc może wykorzystać to do dewaluacji, odrzucenia i zminimalizowania emocji oraz doświadczeń innej osoby. Może nawet wykorzystać to jako sposób na zbagatelizowanie powagi swoich obraźliwych działań.
W najlepszym przypadku toksyczne pozytywne stwierdzenia brzmią jak banalne frazesy, które zwalniają osobę z odpowiedzialności za radzenie sobie z uczuciami innych ludzi. W najgorszym przypadku komentarze te wywołują poczucie wstydu i winy u osób, które często mają do czynienia z niezwykle trudnymi sytuacjami.
Oznaki toksycznej pozytywności
Toksyczna pozytywność może być często subtelna. Nauka rozpoznawania znaków może pomóc w lepszym rozpoznawaniu tego typu zachowań:
- Ignorowanie problemów zamiast stawiania im czoła
- Ukrywanie swoich prawdziwych uczuć za cytatami o dobrym samopoczuciu, które wydają się społecznie akceptowalne
- Minimalizowanie uczuć innych ludzi, ponieważ sprawiają one, że czujesz się niekomfortowo
- Zawstydzanie innych, gdy nie mają pozytywnego nastawienia
Równie ważne jest, aby wiedzieć, kiedy ktoś inny może zachowywać się toksycznie pozytywnie w stosunku do Ciebie, potencjalnie szkodząc Twojemu samopoczuciu psychicznemu. Oznaki, że możesz być na końcu toksycznej pozytywności, obejmują:
- Poczucie winy z powodu smutku, złości lub rozczarowania
- Ukrywanie tego, jak naprawdę się czujesz
- Próba zachowania stoickiego spokoju lub „przezwyciężenia” bolesnych emocji
Toksyczna pozytywność może również działać jako mechanizm radzenia sobie, który pomaga ludziom zmniejszyć lub uniknąć stresu. Zamiast stawić czoła trudnej emocji, ludzie starają się jej uniknąć, nadając pozytywny obrót złej sytuacji. Chociaż może się to wydawać skutecznym sposobem radzenia sobie, zaprzeczanie lub odrzucanie negatywnych emocji może utrudnić radzenie sobie z nimi.
Jak uniknąć toksycznej pozytywności
Jeśli rozpoznajesz w sobie toksycznie pozytywne zachowania, są rzeczy, które możesz zrobić, aby rozwinąć zdrowsze, bardziej wspierające podejście. Oto kilka pomysłów:
Być OK
Rozwijaj postawę, że „nie czucie się ok jest w porządku”. Zamiast mieć punkt widzenia, że posiadanie negatywnych uczuć jest złe, zaakceptuj, że to nie realne, aby być w porządku przez cały czas. Przypomnij sobie, że jeśli ktoś nie czuje się dobrze, jest to całkowicie akceptowalne.
Zarządzaj emocjami, nie zaprzeczając im
Zarządzaj swoimi negatywnymi emocjami, ale nie zaprzeczaj im. Negatywne emocje mogą powodować stres, gdy nie są kontrolowane.4 Mogą jednak również dostarczyć ważnych informacji, które mogą prowadzić do korzystnych zmian w Twoim życiu.
Skup się na słuchaniu
Skup się na słuchaniu innych i okazywaniu wsparcia. Kiedy ktoś wyraża trudne emocje, nie stosuj toksycznej pozytywności. Zamiast tego daj znać, że to, co czuje, jest normalne, a Ty jesteś tam, aby słuchać.
Toksyczne stwierdzenia
- Po prostu bądź pozytywnie nastawiony!
- Tylko dobre wibracje!
- Mogło być gorzej.
- Rzeczy dzieją się nie bez powodu.
Nietoksyczne alternatywy
- Słucham.
- Jestem tu bez względu na wszystko.
- To musi być naprawdę trudne.
- Czasami zdarzają się złe rzeczy. Jak mogę pomóc?
- Porażka jest czasem częścią życia.
- Twoje uczucia są ważne.
Radzenie sobie z toksyczną pozytywnością
Jeśli ktoś, kogo znasz, ma tendencję do reagowania na twoje negatywne uczucia stwierdzeniami, które nie są wspierające lub emocjonalnie uprawomocniające, niektóre sposoby reagowania na toksyczną pozytywność obejmują:
Bądź realistą
Bądź realistą w tym, co czujesz. W obliczu trudnej sytuacji normalne jest, że czujesz się zestresowany, zmartwiony, a nawet przestraszony. Nie oczekuj od siebie zbyt wiele. Praktykuj samoopiekę i pracuj nad podjęciem kroków, które mogą pomóc poprawić Twoją sytuację.
Rzuć wyzwanie toksycznej pozytywności
Nie bój się rzucić wyzwania osobie, która jest toksycznie pozytywna. Chociaż kwestionowanie tego typu reakcji może być niewygodne, konfrontacja z podejściem tej osoby daje jej możliwość rozwoju. Może to być szczególnie pomocne, jeśli masz do czynienia z toksyczną pozytywnością w pracy, pomagając liderom ocenić wpływ ich stwierdzeń i działań.5
Pamiętaj, że emocje mogą być mieszane i skomplikowane
Wiedz, że w porządku jest czuć więcej niż jedną emocję. Jeśli stoisz przed wyzwaniem, możesz czuć się zdenerwowany przyszłością, a jednocześnie mieć nadzieję, że odniesiesz sukces. Twoje emocje mogą być tak złożone, jak sama sytuacja.
Znajdź znaczenie
Szukaj sensu za tym, przez co przechodzisz. „Tragiczny optymizm”, czyli poszukiwanie sensu w trudnych sytuacjach, jest przeciwieństwem toksycznej pozytywności i według niektórych jest uważany za antidotum na tego typu reakcje.6
Zwróć uwagę na to, jak się czujesz
Obserwowanie „pozytywnych” kont w mediach społecznościowych może czasami służyć jako źródło inspiracji, ale zwróć uwagę na to, jak się czujesz po obejrzeniu takich treści i interakcji z nimi. Jeśli po zobaczeniu „podnoszących na duchu” postów masz poczucie wstydu lub winy, może to być spowodowane toksyczną pozytywnością. W takich przypadkach rozważ ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych.
Ubierz swoje uczucia w słowa
Kiedy przechodzisz przez coś trudnego, pomyśl o sposobach na wyrażenie swoich emocji w sposób, który jest produktywny. Napisz w dzienniku lub porozmawiaj z przyjacielem. Badania sugerują, że samo ujęcie w słowa tego, co czujesz, może pomóc obniżyć intensywność negatywnych uczuć.7
W końcu daj sobie przyzwolenie na odczuwanie swoich uczuć. Te uczucia są prawdziwe, ważne i ważne. Są również pouczające i pomagają dostrzec rzeczy, które należy zmienić.
Nie musi to oznaczać, że powinieneś działać pod wpływem każdej emocji, którą czujesz. Czasami ważne jest, aby usiąść ze swoimi uczuciami i dać sobie czas i przestrzeń na przetworzenie sytuacji i zaakceptowanie swoich emocji, zanim podejmiesz działania.
Toksyczna pozytywność jest często subtelna i wielu z nas zaangażowało się w ten rodzaj myślenia w takim czy innym momencie. Jednak ucząc się go rozpoznawać, jesteś w stanie lepiej pozbyć się tego typu myślenia i zapewnić (i otrzymać) bardziej autentyczne wsparcie, gdy przechodzisz przez coś, co nie jest łatwe.
Zacznij zauważać toksyczne stwierdzenia i staraj się pozwolić sobie i innym poczuć swoje emocje – zarówno pozytywne, jak i negatywne.
Źródła:
Passmore HA, Howell AJ, Holder MD. Pozycjonowanie ukrytych teorii dobrego samopoczucia w ramach pozytywności. J Happiness Studies. 2018;19:2445-2463. doi:10.1007/s10902-017-9934-2
Ford BQ, Lam P, John OP, Mauss IB. Korzyści dla zdrowia psychicznego wynikające z akceptowania negatywnych emocji i myśli: badania laboratoryjne, dziennik i dowody longitudinalne. J Pers Soc Psychol. 2018;115(6):1075-1092. doi:10.1037/pspp0000157
Dajani T, Bryant V, Sackett D, Allgood J. „Twój program dobrego samopoczucia zakłóca moje dobre samopoczucie”: Ograniczanie niezamierzonych konsekwencji inicjatyw dobrego samopoczucia w edukacji medycznej na studiach licencjackich. MedEdPublish. 2021;10(1):11-15. doi:10.15694/mep.2021.000146.1
Fischer AH. Komentarz: emocjonalne podłoże toksycznego afektu. Emot Rev. 2018;10(1):57-58. doi:10.1177/1754073917719327
Collins R. Prowadzenie naprzód: Przyjmowanie informacji zwrotnych i zmierzanie w kierunku autentycznej pozytywności. Pielęgniarka prowadząca. 2022;20(3):270-272. doi:10.1016/j.mnl.2022.02.008
Association for Psychological Science. Przeciwieństwo toksycznej pozytywności.
Lieberman MD, Eisenberger NI, Crockett MJ, Tom SM, Pfeifer JH, Way BM. Przenoszenie uczuć na słowa: etykietowanie afektu zakłóca aktywność ciała migdałowatego w odpowiedzi na bodźce afektywne. Psychol Sci. 2007;18(5):421-8. doi: 10.1111/j.1467-9280.2007.01916.x